امام علی علیه السلام : آن که تقوا پیشه کند،سختی ها از او دوری گزیند.(نهج البلاغه)
حدیث
مراکز تابعه

راهنمای ارتباط

عكس منطقه، معرفي منطقه

 

معرفی منطقه

 

فرهنگسرای ابن سینا در منطقه 2 شهرداری تهران در محله شهرک غرب این محله از شمال به محله دریا ، مدیریت ، درختی و دریا از شرق به منطقه 3(محله ونک) از غرب به درختی و ایوانک و از جنوب به محله کوی نصر محدود شده است . مساحت محله 4900211، تعداد خانوار 12132 و جمعیت محله 25014 می باشد. اين فرهنگسرا در سال 1373توسط شركت توسعه فضاهاي فرهنگي شهرداري تهران راه اندازی شد . برنامه‌ريزي و ساماندهي فعاليتهاي فرهنگي هنري به منظور اشاعه و گسترش فرهنگ وهنر، جذب و حمايت هنرمندان و فرهيختگان، كشف و پرورش استعدادهاي فرهنگي هنري و ايجاد فضاي مناسب براي حضور خانواده‌ها از مهمترين اهداف تأسيس اين فرهنگسرا بود كه ابتدا با نام ابن سينا فعاليت خود را آغاز نمود.

از بهمن ماه سال 1379 در راستاي اجراي طرح هويت بخشي به فرهنگسراهاي تهران، نام اين مركز به فرهنگسراي قانون ( نام كتاب مشهور ابن سينا در زمينه پزشكي) تغيير يافت. و در سال 1385مجددا به نام فرهنگ سرای ابن سینا تغییر نام یافت.هم اکنون فرهنگسرا  پس از تغییراتی در ساختمان و اضافه نمودن فضاهایی به آن در ساختمان دو طبقه بمساحت 1250 متر مربع در 2 طبقه شامل سالن آمفی تئاتر(سینما) ، نگارخانه  (با گنجایش 50 تا 60 اثر هنری) ، کلاس های آموزشی و فضا های اداری ، چایباغ ابن سینا ، فروشگاه صنایع دستی و دکه گل فروشی در حال فعالیت می باشد.

عمده فعاليت فرهنگسراي ابن سینا  در زمينه فعاليتهاي عمومي و منطقه‌اي شامل دوره‌هاي مختلف آموزشي، فرهنگي و هنري كسب مهارتهاي حرفه‌اي، اجراي نمايش كودك و بزرگسال، موسيقي، اكران فيلم، برگزاري جشنواره‌هاي فرهنگي هنري،‌ تشكيل كانونهاي داوطلب، برگزاري كنفرانسها، همايش‌هاي مختلف، اجراي برنامه‌هاي مناسبتي اعم از مذهبي، علمي و فرهنگي، ويژه برنامه‌هاي تابستاني، برگزاري نمايشگاههاي هنري و فرهنگي و ... مي‌باشد. از برنامه های شاخص برگزار شده در سا لهای گذشته در این فرهنگسرا می توان به سلسله برنامه های نکوداشت مفاخر شهر تهران اشاره نمود.

 

خانه فرهنگ نصر در محله کوی نصر منطقه 2 شهرداری تهران واقع شده است سال تاسیس آن 1376 ، وضعيت ملكي این مرکز واگذاري از شهرداري

 ، متراژ زمين (عرصه): 150 مترمربع ، متراژ زير بنا (اعيان): 150 متر مربع در 2 طبقه ،به آدرس کوی نصر خیابان چهارم ،  ساختمان ناحيه 3 شهرداري می باشد. محله کوی نصر از شمال به بزرگراه همت ، از جنوب به بزرگراه جلال آل احمد ، از شرق به بزرگراه چمران و از غرب به بزرگراه شیخ فضل الله نوری محدود شده است .مساحت محله 3104145، تعداد خانوار 9337 و  جمعیت محله 35177می باشد.  عمده فعاليت خانه فرهنگ نصر در زمينه فعاليتهاي عمومي و محله ای شامل دوره‌هاي مختلف آموزشي، فرهنگي و هنري كسب مهارتهاي حرفه‌اي، تور های گردشگری و اردوهای بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی ، اجراي نمايش كودك و بزرگسال، تشكيل كانونهاي داوطلب، اجراي برنامه‌هاي مناسبتي اعم از مذهبي، علمي و فرهنگي، ويژه برنامه‌هاي تابستاني، برگزاري نمايشگاههاي هنري و فرهنگي و ... مي‌باشد.  اماكن شاخص محله شامل: برج ميلاد، سازمان انتقال خون، بيمارستان ميلاد، پارك گفتگو، تالار گفتگو، مركز بين المللي جشنواره ها و همايش ها، مسجد جعفري کوی نصر می باشند.

 

خانه  فرهنگ زنجان

خانه فرهنگ زنجان سال1375 همزمان با تأسیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران فعالیت خود را با عنوان کانون محلی زنجان در مکان فعلی شهرداری ناحیه6 منطقه2 و در 2طبقه آغاز کرد. هدف از تأسیس این مرکز فرهنگی بهینه کردن و هدف بخشی به اوقات فراغت، تقویت برنامه های دینی در قالب فعالیت های فرهنگی و هنری، تغییر بینش های نادرست و تقویت بینش اسلامی و ایرانی و هویت بخشی بود.

در زمان تأسیس خانه فرهنگ زنجان، طبق توافق مسئولان بنا شد که شهرداری منطقه2 با تملک یا ساخت ساختمانی جدید، مکان مناسبی را برای فعالیت مستقل خانه فرهنگ فراهم کند اما با روند فعالیت ناحیه محوری، این وعده به دست فراموشی سپرده شد و حتی با افزایش فعالیت شهرداری ناحیه، خانه فرهنگ زنجان مجبور به جابه جایی و نقل مکان و حکایت خانه به دوشی و اجاره نشینی این مرکز فرهنگی آغاز شد تا اینکه به دلیل افزایش زمان اجاره و نیاز مالک به ملک، یکماه و آن هم دقیقاً در زمان اوج فعالیت های فرهنگی یعنی در مردادماه 2سال گذشته، فعالیت خانه فرهنگ زنجان متوقف شد و با تماس ها و گله های مخاطبان آن با سامانه1888، بالاخره پس از پیگیری های بسیار و بررسی ساختمان های مختلف، شهریورماه ملکی در شادمان اجاره شد تا بار دیگر علاقه مندان به فعالیت های فرهنگی و هنری بتوانند در محیطی امن و تخصصی به علایق خود بپردازند.

اما روند خانه به دوشی خانه فرهنگ زنجان همچنان ادامه یافت و بار دیگر، این مرکز فرهنگی برای مدت طولانی از انجام اقدامات فرهنگی بازماند تا اینکه به همت مدیر فرهنگی و هنری منطقه2 و رایزنی وی با شهردار منطقه، ملکی در خیابان بهبودی، کوچه شهید «حسین شکاری» در اختیار خانه فرهنگ قرار گرفت تا این بار، اقدامات فرهنگی در این مرکز فرهنگی رونق بگیرد و چرخ فرهنگ بدون دغدغه در آن بگردد.

 

 

کتابخانه مولانا که در سال 1373 تاسیس شده است  در محله درختی منطقه 2 شهرداری تهران قرار دارد. این کتابخانه مستقل بوده و مساحت آن 385متر مربع شامل سالن مطالعه ، مخزن کتابخانه و کتب مرجع ، بخش کودکان ،نشریات ،امانت و فضای اداری می باشد .محله درختی از شمال بزرگراه نیایش ، از جنوب به بلوار دادمان ، از شرق به بلوار پاک نژاد و از غرب به بزرگراه یادگار امام محدود شده است . آدرس کتابخانه: شهرک قدس ، بلوار دادمان ، کوی بهارستان ، مجتمع تجاری سپهر طبقه دوم    - مساحت محله 1542305، تعداد خانوار 4851و جمعیت محله 24686 نفر می باشد . فعالیت این مرکز شامل فعالیت های کتابخانه ای ، اجرای برنامه هایی در راستای اشعه فرهنگ کتابخوانی و اجرای برنامه های فرهنگی هنری  از جمله نشست های آموزشی ، مسابقات کتابخوانی ، اردو هاو بازدید از اماکن فرهنگی هنری و برنامه های ویژه فصل تابستان و ... می باشد.     اماكن شاخص محله مجتمع تجاري فرهنگي ورزشي اريكه ايرانيان، پارك سپهر، مجتمع تجاری سپهرو مسجد ابو الفضل(ع) می باشد

کتابخانه عبدالله طرشتی که در سال 1374 افتتاح شده  در محله طرشت منطقه 2 شهرداری تهران واقع شده است. این کتابخانه مستقل بوده و مساحت آن 426متر مربع شامل سالن مطالعه ، مخزن کتابخانه و کتب مرجع و فضای اداری می باشد .محله طرشت از شمال بزرگراه شیخ فضل الله نوری ، از جنوب به خیابان آزادی ، از شرق به بزرگراه یادگارامام و خیابان حبیب الله و از غرب به  بزرگراه جناح محدود شده است . آدرس کتابخانه:خيابان آزادي،خ شهيد اكبري،بوستان طرشت  . مساحت محله 2101081 ، تعداد خانوار 6815 و جمعیت محله 31597نفر است.فعالیت این مرکز شامل فعالیت های کتابخانه ای ، اجرای برنامه هایی در راستای اشاعه فرهنگ کتابخوانی و اجرای برنامه های فرهنگی هنری  از جمله نشست های آموزشی ، مسابقات کتابخوانی ، اردو هاو بازدید از اماکن فرهنگی هنری و برنامه های ویژه فصل تابستان و ... می باشد.  اماكن شاخص محله: ميدان آزادي، دانشگاه صنعتي شريف، ورزشگاه شهداي طرشت، مسجد امام حسن عسگري(ع) و پارک طرشت

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی مدیران

نقشه